30.05.2026 г.
Нов живот за парковете и градинките на Коприв
щица
Община Копривщица. В рамките инициативата „Нашето зелено утре” на Група ГЕОТЕХМИН бяха засадени цветя и декоративна растителност, които преобразиха обществени пространства в различни части на града.
В „Детския еко парк” в засаждането на храстовидни растения се включиха изпълнителният директор на „Геотехмин” ООД Доминик Хамерс, представители на Група ГЕОТЕХМИН и Община Копривщица. В рамките на инициативата в Копривщица бяха засадени 300 декоративни храста, 230 рози и 2840 цветя
Растенията красят входовете на града, парк „Тополница”, площад „20-ти април”, района около общината и Аква парка.
„Ние не просто засаждаме дървета и облагородяваме пространства, а целим да създаваме среда, в която хората живеят по-добре. Особено ценно е и участието на младите хора, защото всяко засадено днес дърво е символ на грижа, приемственост и бъдеще”, подчерта Доминик Хамерс.
Зам.-кметът на общината Веселин Янкулов благодари за партньорството и подкрепата: „Вашата социална ангажираност в опазването на природата е пример за отговорно партньорство и грижа към бъдещите поколения.”
Инициативата „Нашето зелено утре” се реализира повече от 15 години като част от Благотворителна програма „Българските добродетели”, основана от проф. дтн инж. Цоло Вутов, с подкрепата на дружествата „Геотехмин”, „Елаците-Мед”, „Геострой” и „Геотрейдинг”.
28.04.2026 г.
"Елаците-Мед" с отличие за висок принос за развитие в региона в „Инвеститор на годината“ 2025
"Елаците-Мед", част от Група ГЕОТЕХМИН, бе удостоена с почетна награда в категорията „Инвестиция с висок принос за развитие в региона“ в конкурса „Инвеститор на годината“ 2025, организиран от Българската агенция за инвестиции (БАИ).
Компанията участва с номинация за своя проект за изграждане на трета пречиствателна станция в рудник „Елаците“, доказателство за дългосрочния ѝ ангажимент към отговорния добив, опазването на околната среда и качеството на живот на местните общности в Етрополе и Средногорието.
Отличието бе връчено от заместник-министъра на външните работи Велизар Шаламанов на инж. Георги Петров, директор на дирекция „Добив и обогатяване на метални полезни изкопаеми“ в компанията.
При връчването на наградата г-н Шаламанов подчерта значението на инвестициите с
дългосрочен обществен ефект: „Чест е да бъде отличена компания, която работи в добивната промишленост, която въвежда иновации и инвестира не само в производство, но и в образование, в здравеопазване, в хората от Средногорието, един регион, който е донесъл свободата ни преди 150 години и днес продължава да работи, за да постави страната ни на картата на Европа, на картата на света като модерна индустрия“.
„За мен е чест да получа този плакет от името на екипа на "Елаците-Мед" – заяви инж. Георги Петров. – Трудно се стъпва на тази сцена. В рамките на инициативата, която вече 20 години отличава инвеститорите в България, ние сме тук за втори път, което за нас е знак за постоянство и за стремежа ни да инвестираме и да създаваме стойност – както в региона, така и в производството.
Ние сме активно ангажирани с устойчивото развитие на местните общности в Етрополе и
Средногорието и вярваме, че модерната индустрия трябва да върви ръка за ръка с грижата за околната среда. Заедно с Геотехмин ООД реализираме и редица дарителски проекти като „Българските добродетели“, „Нашето зелено утре“ и други инициативи, насочени изцяло към благоденствието на регионите, в които работим.“
Инициативата на БАИ се провежда за двадесети пореден път и отличава компании с принос към икономическото развитие, иновациите и устойчивия растеж в страната.
При откриването на церемонията и.д. изпълнителният директор на агенцията Ангел Иванов определи инициативата като най-престижното събитие за инвестиционната общност у нас, с което се отдава заслужено признание на хората и компаниите, които създават реалната икономика в България.
В рамките на събитието бе отбелязана и 30-годишнината от създаването на Българската агенция за инвестиции. По този повод вицепрезидентът Илияна Йотова връчи на агенцията почетния знак на президента на Република България. В обръщението си тя подчерта ключовата роля на инвеститорите за изграждането на доверието към България като привлекателна дестинация за бизнес, икономика и инвестиции.
23.04.2026 г.
Група ГЕОТЕХМИН даде началото на инициативата „Нашето зелено утре” за 2026 г.
В Деня на Земята – 22 април, Група ГЕОТЕХМИН даде началото на инициативата „Нашето зелено утре” за 2026 г. от двора на болницата в община Етрополе.
„В името на „Геотехмин” има връзка със Земята, защото Гео произлиза от гръцката дума Гея, която означава Земя. Тя ни дава природните богатства, които са част от нашето ежедневие и благодарение на които е възможен индустриалният и технологичният напредък”, каза изпълнителният директор на Геотехмин ООД Доминик Хамерс.
Той допълни, че „Нашето зелено утре” е дългосрочна инициатива, стартирала през 2012 г. със засаждане на дървета в района на река Черни Вит, община Етрополе.
Кметът на Етрополе инж. Владимир Александров подчерта, че тазгодишното засаждане има и възстановителен характер – в отговор на щетите от ранния сняг през октомври миналата
година, унищожил част от растителността.
„Малко са хората, а още по-малко са работодателите, които засаждат дървета в нашия град. Днес не само засаждаме дървета – днес засаждаме бъдеще. Бъдеще, в което Етрополе се превръща в по-зелен, по-чист и по-добър град за нашите деца”, каза той, като благодари на проф. дтн инж. Цоло Вутов.
Инициативата започна от двора на МБАЛ „Проф. д-р Ал. Герчев”, продължи в района на Часовниковата кула и в квартал 8.
Сред официалните лица бяха също Румяна Иванова – изпълнителен директор
на „Геотрейдинг”, инж. Васил Шишков – директор на Рудодобивния комплекс „Елаците-Мед”, и д-р Галя Василева – директор на лечебното заведение, която също благодари на дарителите от „Геотехмин”, „Елаците-Мед”, „Геострой” и „Геотрейдинг”.
В засаждането се включиха също ръководството и служители на „Елаците-Мед”, представители на община Етрополе, лекари и медицински сестри, дружеството БКС, шестокласници от СУ „Христо Ясенов” и потребители на Дома за стари хора.
И през 2026 г. инициативата ще обхване общините Антон, Етрополе, Златица, Копривщица, Мирково, Челопеч, Чавдар и Пирдоп, като ще продължи засаждането на медоносни дървета в подкрепа на популацията на пчелите.
С Етрополе Група ГЕОТЕХМИН поставя началото на тазгодишната кампания и продължава своя дългосрочен ангажимент за подобряване на качеството на въздуха и превръщане на общините в по-красиви и благоустроени.

13.03.2026 г.
Филиалът на ДГ „Слънце” в Златица с нова енергийно ефективна отоплителна система
Проектът е реализиран по програма „Българските добродетели” на "Геотехмин”
Нов социален проект, насочен към подобряване на условията за най-малките жители на Златица, беше официално представен. Във филиала на детска градина „Слънце” беше изградена модерна термопомпена система за отопление, реализирана по Благотворителна програма „Българските добродетели” на Група ГЕОТЕХМИН.
В рамките на проекта са монтирани три термопомпени агрегата с мощност по 50 kW и обща мощност 150 kW, които осигуряват отоплението на двете сгради на детската градина. Новата система заменя използваното досега отопление с пелети и дизелово гориво и е напълно автоматизирана, което значително подобрява енергийната ефективност и намалява въздействието върху околната среда.
Кметът на община Златица инж. Любомир Цветков изрази благодарност към инициаторите на програмата компаниите – „Геотехмин”, „Елаците-Мед”, „Геострой” и „Геотрейдинг”.
„Изказвам искрени благодарности към проф. дтн инж. Цоло Вутов и неговия екип за създаването на програмата „Българските добродетели”. Компаниите от групата са пример как бизнесът може да подкрепя местните общности. Днешният проект е насочен към най-малките жители на нашата община – децата. Надяваме се през зимата те да се чувстват по-комфортно, а в бъдеще системата да се използва и за охлаждане през летните месеци”, каза той.
По думите му новата отоплителна система е част от по-широка визия за по-устойчиво развитие на общината. В следващ етап се предвижда изграждане на фотоволтаична инсталация на покрива на
сградата, която ще допринесе за по-ниски разходи за електроенергия и още по-екологично функциониране на системата.
От страна на дарителите на събитието присъстваха Даниела Теофанова, директор „Връзки с обществеността” в „Геотехмин”, инж. Данчо Шопов, заместник-директор на Обогатителния комплекс на „Елаците-Мед”, и Тодор Иванов, ръководител отдел „Комуникации” в рудничната и преработваща компания.
„Когато инж. Любомир Цветков представи тази идея пред проф. дтн инж. Цоло Вутов, той я прие с голяма радост, защото знаеше, че това е инвестиция за децата. За нас е истинско удоволствие днес да видим реализиран този проект – инвестиция в по-благоприятна, устойчива и енергоефективна среда за близо 70 деца, за които се грижи екипът на детската градина”, каза Даниела Теофанова.
Тя подчерта още, че това е пореден съвместен проект между бизнеса и община Златица, който показва колко добри резултати могат да се постигнат, когато институциите и компаниите работят в една посока в полза на местната общност.
Инж. Данчо Шопов също поздрави екипа на детската градина и децата. „Пожелавам на всички тези малки сладури и на екипа на детската градина дълги години да използват новите термопомпи и те да им осигуряват необходимия комфорт”, каза той.
Директорът на детска градина „Слънце” Зорка Веселинова изрази благодарност от името на целия екип и на родителите.
„Благодарим за партньорството и подкрепата. Благодарим, че винаги сте отзивчиви и подпомагате развитието на материалната база на нашата институция, за да могат децата да растат и да се развиват в по-добра среда”, каза тя.
По време на събитието децата от детската градина поздравиха гостите със специална програма.
27.01.2026 г.
Връчиха „Академичните оскари” за 2025 г.
В София се проведе десетото издание на „Академичните оскари” за 2025 г. – инициатива на в. „24 часа”, която отличава университетите с най-добри резултати по професионални направления според Националната рейтингова система. Събитието събра представители на академичната общност, индустрията и държавните институции, министри, президента на Република България Илияна Йотова, за да отличи университетите с най-добри резултати и принос към развитието на висшето образование в България.
В приветствието си вицепрезидентът Илиана Йотова подчерта ролята на образованието като стратегически ресурс за развитието на обществото и необходимостта от последователна подкрепа за младите хора иакадемичната общност. Тя акцентира върху значението на университетите като среда за изграждане не само на професионални умения, но и на ценности.
Министърът на образованието и науката отбеляза нуждата от по-тясна връзка между висшите училища и реалната икономика, както и от модерни учебни програми, които да отговарят на динамично променящия се свят и очакванията на новите поколения студенти.
От името на бизнеса Николай Вълканов обърна внимание на значението на партньорството между компаниите и университетите и на общата отговорност за подготовката на кадри с практически умения, критично мислене и висока професионална култура.
Събитието подкрепиха „ДПМ Металс”, Аурубис България”, Група ГЕОТЕХМИН и др. Компаниите вярват, че качественото образование и практическите умения вървят ръка за ръка с нуждите на бизнеса и пазара на труда.
От името на „ДПМ Металс” Свилен Стефанов, директор „Киберсигурност и мрежи” връчи наградата на Химикотехнологичния и металургичен университет – София, с ректор проф. Сеня Терзиева. Отличието е признание за приноса на университета в подготовката на специалисти за индустрии с високи изискваниякъм знанията, безопасността и професионализма.
По време на церемонията бяха връчени награди на университети с водещи позиции в националната рейтингова система.
От името на „Аурубис България” д-р Никола Рангелов, председател на Управителния съвет на Българската асоциация на металургичната индустрия (БАМИ), връчи наградата на проф. Георги Янков от Националната художествена академия, като подчерта значението на креативността и творческата подготовка за успеха на младите специалисти в индустриалния и културния сектор.
„Аурубис България” ще продължи да подкрепя диалога между университетите и бизнеса с конкретни инициативи и партньорства – с ясната идея, че инвестицията в млади хора е инвестиция в по-устойчиво бъдеще.
От името на Група ГЕОТЕХМИН, изпълнителният директор на „Геотехмин” ООД Доминик Хамерс участва в дискусия за сътрудничеството на бизнеса с университетите и какви са нужните умения за младите хора, да се реализират професионално.
„Бизнесът и университетите трябва постоянно да търсят предизвикателства помежду си. Бизнесът трябва да стимулира академичната среда да предлага нови технологични решения и високо квалифицирани специалисти. Той трябва да инвестира в нови технологии, да адаптира процесите си, за да може да предостави модерна и иновативна среда на студентите, които излизат от университетите и така заедно да постигнат още по-високи стандарти за университетите и индустрията”, каза Доминик Хамерс.
Кои са качествата, необходими на младите, да се развиват в минната индустрия?
„Отговорност, лоялност и ангажимент към развитие на компанията, постоянство и дисциплина”, бе отговорът на изпълнителният директор на Геотехмин ООД.
Той цитира изследване на Deloitte, според което през 2030 г. над 70% от работещите в света ще са млади хора, които искат бърз кариерен растеж.
„Убеден съм, че ще се намери баланс по средата между очакваните на младите и на работодателите”, обобщи Доминик Хамерс.
Академичните „Оскари” отново показаха, че устойчивото развитие на образованието е резултат от съвместни усилия – на университетите, институциите и отговорния бизнес. Когато тези три страни работят в синхрон, младите хора получават не просто диплома, а реална основа за бъдещето си.
20.11.2025 г.
Проф. дтн инж. Цоло Вутов получи юбилейна награда „Мистър Икономика”
Управителят на „Геотехмин” ООД проф. дтн инж. Цоло Вутов получи юбилейна награда „Мистър Икономика” за цялостен принос и въздействие върху развитието на българската икономика през последните няколко десетилетия. Той е отличен за своята визия, последователност и отдаденост, довели до устойчив растеж, иновации и подобряване на бизнес средата у нас.
Наградата му бе връчена от вицепрезидента на Република България Илияна Йотова на официална церемония на 35-то издание на конкурса „Мистър и Мисис Икономика”.
Проф. дтн инж. Вутов й благодари и каза: „За мен това е голяма чест и повод за гордост. Искам да изразя своята дълбока благодарност към КРИБ и сп. „Икономика” за удостояването ми с това признание, както и за тяхната последователна подкрепа към развитието на българския бизнес.”
Той се върна 35 години назад, когато е създадено дружеството „Геотехмин”. „Тогава започнахме трима души, а днес 7000 души ме подкрепят и са причината да заслужа тази награда. Благодарение на тях успяваме да градим бизнес, който работи устойчиво и гледа в перспектива. Искам да изкажа огромна благодарност към всички екипи, на всички наши сътрудници и безспорно – на моето голямо семейство, в което вече има шест прекрасни внука. На моите синове пожелавам да продължат напред със същата отдаденост и устрем”, каза управителят на „Геотехмин”.
Професор Вутов благодари и на всички представители на бизнеса в залата: „През всички тези 35 години вие сте били до мен и сте ме подкрепяли по пътя, който ме доведе днес до тази награда. Благодаря ви от сърце и душа! Българският бизнес има здрава основа, има бъдеще и ние няма да позволим той да загине — напротив, ще продължим да го развиваме!”
Наградата в категория „Инвестиции в местните общности” получи инж. Драгомир Драганов – изпълнителен директор на „Елаците-Мед” АД, част от Група „Геотехмин”.
„Приемам тази награда като признание за усилията на ръководството на „Елаците-Мед” АД за подобряване на инфраструктурата, спорта, образованието, културата и опазването на околната среда в общините, в които осъществяваме своята дейност. За мен развитието на минния бизнес е немислимо, ако не поставяме на първо място местните общности. Убеден съм, че и в бъдеще това ще остане основен приоритет в политиката на „Елаците-Мед” АД”, каза инж. Драганов.
Конкурсът „Мистър и Мисис Икономика” се организира от КРИБ и списание „Икономика”. На 35-ата церемония по награждаването присъстваха заместник-председателят на КРИБ и заместник-управител на „Геотехмин” д-р инж. Иван Вутов и изпълнителният директор на дружеството г-н Доминик Хамерс.
През 2020 година управителят на „Геотехмин” ООД проф. дтн инж. Цоло Вутов получи награда за цялостен принос в развитието на българската икономика.
През 2023 година инж. Драгомир Драганов спечели приза „Мистър Икономика”.
10.10.2025 г.
Група ГЕОТЕХМИН обнови детска градина „Звънче” по програмата „Българските добродетели”
Община Етрополе. Благодарение на Благотворителна програма „Българските добродетели” на Група ГЕОТЕХМИН малчуганите от Детска градина „Звънче” са по-щастливи.
През лятото стаите на четири от петте групи бяха реновирани – обновени са подовите настилки, таваните и е монтирано лед осветление. Ремонтирани са и прилежащите кухненски помещения. Сега децата имат най-модерните и красиви стаи, в които учат и играят. Те благодариха на дарителите с песни и се изявиха като актьори в представлението „Пепеляшка”.
„За мен е чест да открием пореден ремонт на учебно заведение и в детска градина в нашата община. Важно е да има инициативи, но още по-важно е да има финансовата подкрепа и разбирането, за да може те да се реализират. Последният ремонт, който направихме в ДГ „Еделвайс” по Благотворителната програма „Българските добродетели” на Група ГЕОТЕХМИН, възлиза на над 2000 лв. на дете, а тук са над 800
лв. на дете. Важно е да се казват тези цифри, понеже не само в София област, но и в България сме водещи по получаване на дарения”, заяви кметът инж. Владимир Александров.
„Топлината и комфортът, които се създадоха, благодарение на кмета инж. Владимир Александров, по чиято инициатива е направен ремонтът, на проф. дтн инж. Цоло Вутов, на Група ГЕОТЕХМИН и фирмата изпълнител ни правят изключително щастливи и удовлетворени и вярваме, че добрините, които получаваме са заразителни и се прехвърлят към вас - нашите добротворци”, каза директорът на ДГ „Звънче” Цветелина Маринова.
„Подкрепата за образователните институции, с цел осигуряване на по-добри условия за децата и преподавателите, е едно от приоритетните направления на „Българските добродетели”, основана от управителя на Геотехмин ООД проф. дтн инж. Цоло Вутов”, каза изпълнителният директор на дружеството Доминик Хамерс.
„Нашето партньорство с общината и образователните институции е дългосрочно. Вярвам, че с всичко, което правим, ние всички работим за това децата да живеят добре, да са щастливи, да получават качествени грижи и обучение”, допълни Доминик Хамерс.
Радостта на децата споделиха и заместник-кметът Ивайло Георгиев, генералният директор на Eлаците-Мед инж. Стоил Димитров, директорът на Рудодобивен комплекс Елаците инж. Васил Шишков, управителят на фирмата изпълнител, учители.
В община Етрополе Група ГЕОТЕХМИН години наред реализира проекти по „Българските добродетели” в училища и детски градини:
– ремонтирано е училище „Христо Ясенов” и в момента се обновява дворът;
- въведоха се мерки за енергийна ефективност в гимназия „Тодор Пеев”;
- през 2024 г. се обновиха частично две детски градини;
- през 2025 г. отново се подпомогна обновяването на две от трите детски градини;
- прави се ремонт на покрива на училище „Христо Ботев”, също по „Българските добродетели”.
Община Челопеч и Група Геотехмин подписаха рамково споразумение
Община Челопеч и Група Геотехмин подписаха рамково споразумение по Благотворителна програма „Български добродетели”. Индустриалната група ще подкрепи изграждането на нова обществена сграда в Челопеч с дарения на „Геотехмин”, „Елаците-Мед”, „Геострой” и „Геотрейдинг” – четири компании, обединени в ангажимента си за устойчиво развитие на региона.
Рамковото споразумение по програмата, която е основана от проф. дтн. инж. Цоло Вутов и четирите дружества, бе подписано от кмета инж. Алекси Кесяков, Доминик Хамерс – изпълнителен директор на „
Геотехмин”, и инж. Драгомир Драганов – изпълнителен директор на „Елаците-Мед”.
На събитието присъстваха също инж. Стоил Димитров, генерален директор на „Елаците-Мед”, инж. София Торолова, директор административни и социални дейности в компанията, която е и общински съветник, представители на компаниите дарители и общинска администрация.
„Ние дълго време търсихме вариант за реализирането на този проект. Преди повече от 40 години там е била балната зала на общината, след това имаше младежки дом, като мястото винаги се е ползвало с
обществена цел. Ето защо решихме да възстановим тази традиция и да дадем на хората възможност, още едно място в Челопеч да е повод за социален живот на хората”, каза кметът инж. Алекси Кесяков по време на официалната церемония по подписване на споразумението за партньорство.
От името на дарителите приветствие към участниците в събитието поднесе Доминик Хамерс: „С подписването на рамковото споразумение и реализацията на този проект се радваме, че можем да допринесем за модерната градска среда в общината.”
Проектът:
• Срок за изпълнение до края на 2026 г.
• Модерна, достъпна и функционална обществена сграда на два етажа с капацитет до 50 души
• Предлага топла, приветлива среда за общуване, честване на местни празници, провеждане на семейни събития
• На мястото на съществуваща постройка в парка на бул. „Трети март”
• Отговаря на всички съвременни изисквания за достъпност, функционалност и енергийна ефективност.
Тази инициатива бележи пореден важен етап от програмата „Българските добродетели”, основана от проф. дтн инж. Цоло Вутов. Група Геотехмин има подписани споразумения с общините Етрополе, Златица, Мирково, Чавдар и Челопеч и реализира съвместни проекти, които оказват положително въздействие върху качеството на живот и насърчават устойчивото регионално развитие.